Magia retinolu

rys. fotolia.com
Jesień to czas kiedy chętnie poddajemy się zabiegom złuszczania naskórka. Współczesna kosmetyka dysponuje szerokim spektrum preparatów peelingujących, żaden z nich nie ma jednak tak długiej i dobrze udokumentowanej historii jak retinol.
Czysta forma witaminy A, bo o niej mowa, została zastosowana w kosmetyce w latach 70-tych XX wieku. Dziesiątki lat badań bez najmniejszych wątpliwości udowodniły jego aktywne działanie. Dziś jest najskuteczniejszą kosmetyczną substancją przeciwstarzeniową. W organizmie ludzkim retinol przekształcany jest z dostarczanego z pożywieniem beta-karotenu, pamiętać jednak trzeba, że istnieją czynniki znacznie obniżające jego syntezę. Głównym powodem jest proces starzenia, ale ogromne znaczenie ma również wpływ promieniowania UV. Ważne zatem, by zadbać o źródła beta-karotenu w diecie, bo, jak wiemy, prawidłowa pielęgnacja zaczyna się od naszego wnętrza. Niedobór witaminy A objawia się przesuszeniem skóry, jej nadmiernym rogowaceniem i łuszczeniem. Konsekwencją jest przyspieszone powstawanie zmarszczek, przebarwień, ale również tendencja do pojawiania się zmian trądzikowych.
Kosmetyki z retinolem warto zacząć stosować już ok 35 roku życia, jako profilaktykę przedwczesnego starzenia się skóry. W pielęgnacji domowej należy zawsze zaczynać od najniższych skutecznych stężeń. Dzięki temu unikamy ewentualnych podrażnień. Udowodniono, że już 0,1% retinolu w preparatach do stosowania domowego aktywnie oddziałuje na skórę. Specjaliści zalecają zwiększenie stężenia po kilku tygodniach. Częstotliwość stosowania zawsze należy dobierać do indywidualnej tolerancji skóry. Najlepiej zacząć od dwóch razy w tygodniu i, obserwując reakcję cery, stopniowo zwiększać ilość tygodniowych aplikacji. W trakcie stosowania kosmetyków retinolowych bezwzględnie należy pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej i przywracaniu równowagi hydro-lipidowej naskórka. Mówiąc prościej, prócz kremów z tą substancją należy stosować pielęgnację opartą o składniki nawilżające i ochronne, a także filtry przeciwsłoneczne. W tej kwestii zawsze warto poradzić się swojej kosmetyczki. 
Stosowanie kosmetyków z retinolem reguluje procesy odnowy komórkowej. Stymuluje on odnowę kolagenu, dzięki czemu poprawia jędrność skóry i działa przeciwzmarszczkowo. Ogranicza także aktywność gruczołów łojowych, dzięki czemu idealnie nadaje się do pielęgnacji skór tłustych i z tzw. trądzikiem dorosłych. W efekcie uzyskujemy jędrną, wygładzoną cerę, o jednolitym kolorycie i zwężonych porach.
W gabinetach kosmetycznych w okresie jesienno - zimowym można poddać się zabiegom złuszczającym, których działanie oparte jest o 4-5% retinol, często działający w połączeniu z witaminą C. Taki zabieg powoduje silne, widoczne złuszczanie, efektywnie odsłaniające młody, zdrowy naskórek. Jest szczególnie polecany osobom, które latem intensywnie korzystały ze słońca, a ich cera nosi teraz oznaki fotostarzenia. Doskonale rozjaśnia przebarwienia naskórkowe, niweluje zmiany pozapalne, wyraźnie spłyca zmarszczki i zmniejsza szorstkość skóry.
Zabieg polega na nałożeniu dwóch preparatów, które po ustalonym czasie należy zmyć ze skóry. Tuż po zabiegu skóra jest mocno napięta, może również sprawiać pewien dyskomfort - zaczerwieniać się i lekko piec. Po 2-3 dniach rozpoczyna się złuszczanie. Bardzo ważne, by nie zrywać płatów łuszczącej się skóry, można w ten sposób sprowokować powstawanie przebarwień lub nawet blizn.  W warunkach domowych skórę pielęgnujemy w trakcie złuszczania zaleconymi preparatami i bezwzględnie chronimy przed słońcem. Cały proces złuszczania trwa ok 7 dni, jednak regeneracja i odbudowa głębszych warstw skóry trwa dłużej. Dla pełnego efektu odmłodzenia zaleca się wykonać 3-4 zabiegi w odstępie ok 30 dni.
Retinol wkradł się w łaski kosmetyki już prawie 50 lat temu i od tego czasu nieustannie króluje wśród substancji odmładzających. Producenci kosmetyków prześcigają się w poszukiwaniu jego jak najmniej drażniących, a przy tym skutecznych form. Jego stosowanie warto zawsze zacząć od konsultacji ze specjalistą i trzymać się zaleceń, żeby cieszyć się piękną i zdrową cerą.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Copyright © 2014 Laboratorium Urody Cztery Żywioły , Blogger